TIPY NA VÝLETY


Malé světy Bavorov - muzeum

© Malé světy Bavorov
© Malé světy Bavorov

Malé světy - to je název muzea, které vytvořila Gil Bomber a představuje věci sesbírané během čtyřiceti let. Muzeum se nachází vedle knihovny v Bavorově a umožní Vám vrátit se zpět do Vašeho dětství.

Kontakt

Tel.: +420 608 233 310

E-mail: gilbomber@gmail.com

Web: ceskedomeckypropanenky.blogspot.com/p/domecky-pro-panenky-modely-dalsi.html


Státní zámek Kratochvíle

© Státní zámek Kratochvíle
© Státní zámek Kratochvíle

Na místě dnešního zámku původně stával hospodářský dvůr nazývaný Leptáč, který v roce 1569 věnoval Vilém z Rožmberka regentu rožmberského dominia a budovateli jihočeských rybníků Jakubu Krčínovi z Jelčan. Krčín zde postavil nový dvůr, kolem něhož zřídil rozsáhlou loveckou oboru. Takto půvabně položený dvůr se rožmberskému vladaři zalíbil natolik, že ho v roce 1579 směnil s Krčínem za městečko Sedlčany s deseti vesnicemi. Do současné podoby po vzoru italských vil nechal zámek vystavět Vilém z Rožmberka v letech 1583-1589, výstavbou pověřil vlašského stavitele Baldassara Maggiho z Arogna. Nejokázalejší místností zámku je velký přijímací zlatý sál. Reliéfní výzdobu patra vily a zámecké kaple provedl v letech 1588-1589 italský štukatér Antonio Melana. Autorem malířských prací na zámku z roku 1589 je Georg Widman.

Kontakt

Tel.: 388 324 380

E-mail: kratochvile@npu.cz

Web: www.zamek-kratochvile.cz



Hrad Helfenburk u Bavorova

Hrad Helfenburk se nachází asi 7 km od Bavorova a patří svou rozlohou 1,27 ha mezi největší zříceniny v České republice. Roku 1355 Císař Karel IV. svým podpisem povoluje čtyřem bratřím Rožmberského rodu postavit na hoře Malošíně pevný zámek. Bratři s výstavbou nového hradu neotáleli a již roku 1357 je jmenován na Helfenburce první purkrabí Jaroslav Měřička z Vitějovic. Po roce 1945 je Helfenburk zařazen mezi státní hrady a zámky Československé republiky. V 90. letech minulého století je na základě zákona o obcích převeden do majetku města Bavorov, které je jeho vlastníkem i v současnosti. Dobře zachovaný je obranný systém soustavy dělových a obranných bašt. Součástí zříceniny jsou i zbytky rozlehlého dvoulodního paláce.


Kontakt

Tel.: +420 724 724 747

E-mail: evicka.seberova@seznam.cz

Web: www.helfenburk.com



Rozhledna Haniperk 

Foto: Jaromír Sedláček
Foto: Jaromír Sedláček

Na vrcholu Svobodné hory východně od Bavorova se tyčí celodřevěná rozhledna s názvem Haniperk. Celková výška rozhledny je 25 metrů, ale vyhlídková plošina je ve výšce 21 metrů. Vyhlídková věž je věrnou kopií rozhledny na nedalekém Boubíně jen s jedním rozdílem, a tím je zastřešení vyhlídkové plošiny. Rozhledna nabízí možnost kruhového výhledu, ze které návštěvník může spatřit jadernou elektrárnu Temelín, město České Budějovice, Novohradské hory, Kleť, Boubín i Bobík na Šumavě, ale také i nedaleké Vodňany a Bavorov. 

Nadmořská výška: 640 m n.m.

Rok zprovoznění: 2019


Skočický hrad

Foto: Roman Hradecký
Foto: Roman Hradecký

Skočický hrad je přírodní rezervace nacházející se poblíž obce Skočice v okrese Strakonice. Důvodem ochrany je komplex přirozené lesní vegetace ve vrcholové části vrchu Hradu u Skočic. Na území rezervace se nacházelo v době bronzové hradiště o velikosti 0,7 ha. Ovšem nález pazourků z roku 1889 poblíž obce Skočice dokazuje, že okolí Hradu bylo osídleno již v době kamenné. Sídliště bylo později využíváno Kelty a v době železné i Slovany. Jedná se o významnou archeologickou památku, po které jsou patrné zbytky v západní části chráněného území. Na vrchu se nachází místo zvané Šumavská vyhlídka, ze které je vidět na Šumavu a vrchy Boubín, Bobík a Libín. 


Bavorovská stráň

csop-strakonice.net
csop-strakonice.net

Bavorovská stráň je přírodní památka východně od Bavorova v okrese Strakonice, v údolí řeky Blanice, na západním svahu Svobodné hory. Předmětem ochrany jsou druhově mimořádně bohatá luční společenstva svazu Molinion na erlánovém podkladu. Do území jsou zahrnuta i další luční společenstva a fragmentárně vyvinuté lesní společenstvo habrových doubrav (svazu Carpinion). Ze vzácných a zvláště chráněných druhů se zde vyskytují hvozdík pyšný (Dianthus superbus), vrba rozmarýnolistá (Salix rosmarinifolia), kosatec sibiřský (Iris sibirica), zvonek klubkatý (Campanula glomerata), hladýš pruský (Laserpitium prutenicum), srpice barvířská (Serratula tinctoria) a jiné. 


Kostel sv. Jiljí v Blanici

Foto: Václav Blahout
Foto: Václav Blahout

Kostel sv. Jiljí je považován za jeden z nejstarších kostelů na území Čech. Jedná se o původně románskou stavbou z druhé poloviny 12. století se zachovanou tribunou z doby kolem roku 1280. Kostel byl rozšířený a přestavěný v letech 1375 - 1390. Tehdy byl půdorys kostela doplněn do tvaru kříže výstavbou příčné lodi. Stavebníky byli Jan z Rožmberka a Eliška Rožmberská z Haslachu, provádějící stavitel pracoval současně na farním kostele v blízkém Bavorově. Dále bylo postaveno obdélné kněžiště a jihozápadní hranolová věž. Další stavební úpravy se uskutečnily na přelomu 17. s 18. století a přinesly především změnu tvaru většiny oken, přístavby sakristie a márnice na severní straně a přístavbu jižní předsíně. 


Poutní kostel Jména Panny Marie v Lomci  

Poutní kostel Jména Panny Marie na Lomci se nachází v okrese Strakonice severně od Netolic. Jedná se o jedno z nejproslulejších poutních míst v jižních Čechách a patří k významným dílům vrcholného baroka ve střední Evropě. Kostel nechal vystavět v letech 1692 až 1702 hrabě Buquoy. Uvnitř kostela se nachází unikátní centrální oltář s bohatými řezbami. V blízkosti kostela stojí lovecký zámeček z roku 1709-1710, který patřil rodu Buquoů a sloužil později jako fara a škola. Dnes na zámečku působí Kongregace šedých sester III. řádu sv. Františka.  Je zde vytvořena i meditační zahrada. Lomec je také významnou křižovatkou cyklotras.




Kontakt

Tel.: 383 382 703

E-mail: sedesestry@gmail.com

Web: www.lomec.cz 


Zámek Dub u Prachatic

zamekdub.webnode.cz
zamekdub.webnode.cz

Několikrát přestavěný zámek Dub na Prachaticku je typickou ukázkou novogotické architektury. Po půlstoletí úpadku jej současný majitel se značným úsilím a nákladem rekonstruuje, což je pro budoucnost objektu dobrým příslibem. Zámek Dub je přístupný veřejnosti, což jej činí turisticky zajímavým objektem. První zmínky o Dubu spadají do let 1274. Původně na místě dnešního zámku stávalo tvrziště, později tvrz, hrad a teprve pak zámek - v průběhu let mnohokrát přestavovaný. Jedním z prvních majitelů je uváděn Jan z Dubu, ale o něm se mnoho zpráv nedochovalo. Mnohem více zpráv je o rodu Dubských z Třebomyslic, který sídlil na Dubu v 1.polovině 15.století. 

Kontakt

Tel.: +420 603 750 056

E-mail: zamek.dub@centrum.cz

Web: www.zamekdub.webnode.cz


Židovský hřbitov v Čichticích

jiznicechy.cz
jiznicechy.cz

Židovský hřbitov se nachází v okrese Strakonice v lesíku na svahu kopce Hnojnice, jižně od vsi Čichtice. Hřbitov je přístupný veřejnosti a je chráněn jako kulturní památka České republiky.  Byl založen zřejmě v 2. čtvrtině 18. století a jeho rozloha činí 1439 m² . Na hřbitově se nachází obřadní síň a náhrobky od poloviny 18. století. Židovská komunita zde přestala existovat podle zákona z roku 1890. 


Židovský hřbitov v Pražáku u Vodňan

muzeumvodnany.cz
muzeumvodnany.cz

Židovský hřbitov v obci Pražák u Vodňan se nachází na kraji lesa asi 700 metrů jihozápadním směrem od vesnice Pražák, která je částí města Vodňany. Na hřbitově se nachází cenný soubor starobylých a novodobých náhrobků. Hřbitov byl založen v roce 1839 a nejstarší náhrobky pocházejí z 1. poloviny 19. století. Nejstarší náhrobek, který je čitelný,  je datován rokem 1848.  Do dnešních dnů se zachovalo asi 150 náhrobků.  Hřbitov má rozlohu 543 m² a v současné době je chráněn jako kulturní památka České republiky.

Zdejší židovská komunita přestala existovat v roce 1940.


Městské muzeum a galerie Vodňany

navylet.cz
navylet.cz

Městské muzeum a galerie Vodňany dnes návštěvníkům nabízí stálou expozici "Rybářská tradice ve Vodňanech", která je seznámí s historií města, rybníkářství a mlynářství, ale také rybářským studiem a výzkumnictvím. Zájemci mohou shlédnout film, ve kterém si vyzkouší jízdu na pramici, pro děti je připraven rybníček, kde si mohou ulovit svoji první rybu.

Stálá expozice galerie má tři části. "Pamětní síň Františka Heritese" se věnuje tomuto známého českému spisovateli a vodňanskému rodákovi. "Pamětní síň Julia Zeyera" je částečně zařízena jako dům, kde tento velikán české literatury žil. A nakonec v "Sále Mikoláše Aleše" je možné prohlédnout si kresby tohoto známého českého malíře.

Muzeum pořádá v průběhu roku vernisáže a další akce.

Kontakt

Tel.: 383 382 057 

E-mail: mag@vodnany.net

Web: www.muzeumvodnany.cz


Rybářské muzeum

navylet.cz
navylet.cz

Muzeum Střední rybářské školy ve Vodňanech najdou zájemci přímo na půdě školy. Těšit se tady přitom mohou jak na akvária se živými rybami, tak expozici, kde se seznámí s historií rybářství v oblasti. Nechybí historické rybářské potřeby, pruty a třpytky ani vycpaná zvířata (nejen ryby, ale také vodní ptáci nebo savci), kdo chce, může si vodní organismy prohlédnout také pod mikroskopem.

Ve dvacítce akvárií se prohánějí jak ryby z místních vod, tak ty exotické - sladkovodní rejnoci nebo třeba ryby z Kolumbie, které osídlily největší Amazonské akvárium s 3 tisíci litry vody.

Děti se mohou těšit na interaktivní hry, jejichž prostřednictvím mohou například poznávat zvířata podle zvuků.

Kontakt

Tel.:  383 382 410 

E-mail: rybarskaskola@srs-vodnany.cz

Web: https://www.srs-vodnany.cz/a-45-rybarske-muzeum.html


Archeopark Netolice

© Archeopark Netolice
© Archeopark Netolice

Archeopark Na Jánu v Netolicích leží na místě akropole bývalého přemyslovského kastelánského hradu. Jedná se o první jihočeskou archeologickou památkou, prezentovanou moderní formou přímé rekonstrukce. Archeopark je zaměřen na období vzniku českého státu v raném středověku, tedy v 10. - 13. století. Návštěvník si zde může prohlédnout profil tělesa hlavního sypaného valu z 10. století, rekonstruovanou opěrnou zeď s tělesem komorové hradby s palisádou na místě archeologického výzkumu z roku 2000 a terénní zbytky menší klešťovité brány.

Kontakt

Tel.: 388 324 251 

E-mail: info@netolice.cz

Web: www.archeopark-netolice.cz


Krokodýlí Zoo - Protivín

Krokodýlí ZOO Protivín je soukromá zoologická zahrada chovající 23 druhů krokodýlů, ale i jiná zvířata, například hady a želvy. Zoo vznikla ze soukromého chovu Miroslava Procházky, který se krokodýly zabýval již v mládí ve Stanici mladých přírodovědců v Písku, kde dětský kroužek choval dva krokodýly. Od roku 2008 získal licenci pro provozování zoologické zahrady. Zoo neslouží jen k chovu krokodýlů, ale i k propagaci ekologie a ekologických technologií. Můžete zde navštívit nejen zoologické muzeum, ale také je zde možnost sledovat proces líhnutí mladých krokodýlů, krmení krokodýlů a mnoho dalšího. 

Kontakt

Tel.: +420 725 155 648, +420 602 214 246

E-mail: krokodylizoo@seznam.cz

Web: www.krokodylizoo.cz


Ekofarma KOFA - Bílsko

kofa.ecn.cz
kofa.ecn.cz

Ekofarma KOFA se nachází ve vesnici Bílsko. Statek byl postaven v roce 1812, ve venkovském barokním stylu a je chráněn státem. Stojí na okraji vesnice, obklopen pastvinami a poli. Farma je střední velikosti a specializuje se na chov koz a výrobu sýra. Za své výrobky farma získala mnohá významnější ocenění jako například v roce 2008 - 2. místo v soutěži Jihočeského kraje "Chutná hezky jihočesky" za Jihočeský kozí sýr polotvrdý. V části farmy je malý obchod, kde jsou prodávány biopotraviny. Ekofarma nabízí ubytování, stravu a služby jako například volejbal, basketbal, tenis, vyjížďky na kole nebo jízda na koni na sousední farmě.

Kontakt

Tel.: 383 391 891

E-mail: nhcfrantisek@quick.cz

Web: www.kofa.ecn.cz 

Město Bavorov
Všechna práva vyhrazena 2021
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky